Селекция на наградени творби от единадесетото издание на Международен фото салон Пловдив 2024г. ще бъде представена тази вечер в арт галерия „Кръг“ в Кърджали, каза галеристът Галина Димова.
Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.
Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870".
Традиционно фестивалът се провежда през месец юни, но тази година в нощта преди началото му в Нова Загора падна градушка, в града бе обявено бедствено положение и културното събитие бе отложено, обясни Станимира Кънчева.
Фестивалът бе включен като първо мероприятие в програмата по случай празника на Нова Загора - Петковден. Много от участниците обаче няма да могат да се включат и той ще се редуцира в рамките на тези два дни, посочи тя.
Ще бъдат представени девет постановки. Участие са потвърдили театрални състави от Нова Загора, Раднево, Гълъбово,
Александър Сано и Мартина Апостолова са за първи път на една сцена в най-новата пиеса на Яна Борисова – „Моята вечер, твоята нощ“.
Премиерата е на 1 октомври в Младежкия театър, съобщават организаторите.
Режисьор е Димитър Коцев – Шошо.
„Моята вечер, твоята нощ“ отвежда в сърцето на една от онези силни и на пръв поглед необясними връзки между хората, които определяме като съдбовни. Историята започва с ненадейна нощна среща между двама души с общо минало, които са се разделили отдавна.
Елис живее в София, а Макс е в Берлин. Изненадващо и за двамата, те нахълтват отново в познатата им емоционална територия, която ще се окаже може би най-незаменимата част от живота им. Ужасно смешен и трогателен разказ за това, че големите истории са по-силни от на
Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите.
Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.
Изложбата ще може да се разгледа и утре.
Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр
В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.
Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га
Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.
300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.
Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".
„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "
Тя припомни кърджалийската следа на фото салона – негови организатори са брат и сестра от родопския град – Антон и Любка Савови, които ще присъстват и на откриването на изложбата. След 10 проведени издания на Международния фото салон, двамата са удостоени със сребърен плакет на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP).
Кърджали е първата спирка на пътуващата фото експозиция, а събитието е част от програмата за Деня на Кърджали – 21 октомври.
В Международен фото салон Пловдив 2024 г. са участвали над 5 хиляди фотографии на 350 автори от 37 държави.
„Голямата новина за българската фотография е, че купата на салона за първи път остана в България. Тя е озаглавена „Потоп 1“ и е дело на Любомир Бенковски от сдружение „Фото художници Плевен“, каза Галина Димова. Тя допълни, че в рамките на конкурса са наградени 37 български фототворци, спечелили 52 отличия, 12 от които златни, сребърни и бронзови медали.
„Българското участие тази година е много повече от предходни години, а впечатление прави, че българи участват със снимки, които не са правени само в пределите на страната“, коментира Галина Димова.
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.
По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието.
ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Днес в Младежкия дом в Пазарджик ще има демонстрация на рисуване с бактерии, съобщиха от културната институция.
Ще бъде представена изложба на микробиолога Силвия Ветренска – носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.
Тя ще разкаже и демонстрира изкуството на рисуване с бактерии и ще разкрие света на микробиология за малките участници, поясняват още организаторите.
Демонстрационното събитие е подходящо за деца от 9 до 14 години и е с ограничен капацитет. Изложбата е подходяща за всички възрасти и ще бъде изложена във фоайето до средата на октомври, добавят още от Младежки дом - Пазарджик.
Събитието е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".
Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.
Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.
Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.
Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.
В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз
Изложбата, която ще бъде открита тази вечер в арт галерия „Кръг“ в Кърджали, представя 55 наградени фотографии на 51 автори от 16 държави.
Тя ще остане експонирана до 10 ноември.